Stoličkové výťahy pomôžu imobilným osobám pri zdolaní schodiska

Žijeme v dobe, keď sa mnohokrát imobilným ľudom, ľuďom s telesným postihnutím, alebo ľudom, ktorí majú jednoducho ťažkosti s chôdzou po schodoch nedostáva ešte stále takej pomoci, akú si zaslúžia. Každý novodobý vynález, či prístroj, ktorý im môže s týmto problémom pomôcť, je pre nich doslova záchranou a má nevyčísliteľnú hodnotu.

Ani zďaleka však ešte nie sme v štádiu, kedy by boli všetky priestory bezbariérové. Nehovoríme teraz iba o vonkajších priestoroch, veľkým problémom môže byť aj nemožnosť pohybu vo vlastnom dome. Imobilní ľudia to majú ťažké, tak prečo im to neuľahčiť, keď je taká možnosť? Samozrejme nie všetci si môžu dovoliť drahé prístroje. Pokiaľ však ide o zdravie a celkové zvýšenie kvality života, cena mnohokrát nehrá až tak dôležitú rolu. Jedným z dostupných riešení pre týchto ľudí môže byť tzv. stoličkový alebo schodiskový výťah.

Toto zariadenie v podstate umožňuje presúvať sa imobilným ľuďom medzi poschodiami a zdolávať tak schodisko bez zbytočných útrap a ťažkostí. Jeho veľkým plusom je, že si ho možno dať vyrobiť priamo na mieru pre akýkoľvek typ schodiska. Nie je tak potrebné žiadne búranie, či iné dramatické úpravy schodiska v dome.

Stoličkový výťah je vybavený pohodlnou sedačkou, bezpečnostným pásom, na opierke rúk je tiež umiestnený páčkový ovládač pre bezpečné ovládanie. Presúvajúci sa človek tak môže zastaviť kdekoľvek a kedykoľvek chce a nemusí sa obávať žiadnych nepríjemností, veľkej rýchlosti a pod., stačí iba stlačiť tlačidlo pre núdzové zastavenie. V prvom rade pri tomto prístroji ide vždy o komfort danej osoby.

Stoličkové výťahy fungujú na princípe koľajníc. To znamená, že na každý schodiskový stupeň sa postupne upevnia jednotlivé časti koľajnice pozdĺž schodiskových stĺpikov. Inštalujú sa na strmé schodiská, točité schodiská a v prípade potreby aj na schodiská v exteriéri. Pre ľudí, ktorí nemajú dostatok síl alebo kvôli telesnému postihnutiu nemôžu zdolať schodisko po vlastných nohách, sú stoličkové výťahy naozajstným vykúpením.