Pri stavaní, prerábaní domu je dôležitý správny výber materiálov

Na rodinný dom väčšina z nás sporí po celý život, iní si berú hypotekárny úver, niektorí zdedia starší dom, ktorý si bude vyžadovať ešte veľkú investíciu. Treba si preto riadne premyslieť, koľko peňazí a do čoho v rámci stavby investovať. Dôležité je vedieť, na čom šetriť možno a na čom sa naopak šetrenie po čase vypomstí.

V katalógoch nájde vhodný dom takmer každý. Katalógy projektov rodinných domov na Slovensku sa dajú kúpiť od viacerých firiem. Katalógy sú pre tých, ktorí by chceli stavať, majú našetrené nejaké peniaze, ale nemajú predstavu ako by mal dom vyzerať. Oproti individuálnemu je katalógový projekt lacnejší. Za individuálny projekt sa platí približne päť až osem percent z predpokladaných nákladov stavby.

Najlacnejšie vychádza stavba prízemného nepodpivničeného domu na rovinatom pozemku. Pri prízemnom dome sa robia len základy. Podpivničenie predražuje stavbu domu. Vyžaduje si napr.: vedieť aké sú základové pomery stavby, hydroizolácie, primurovku, uskladnenie a odvoz zeminy, strop nad suterénom, schodisko – to všetko sú výdavky navyše.profilink_prima_standard

Svojpomocne je možné zrealizovať veľkú časť stavby, avšak závisí to od možností a schopnosti jednotlivých investorov. Ušetriť pritom možno aj 20 – 30 % nákladov. Cenu znižuje i rýchlosť stavby (napríklad drevené stavby možno stavať aj v zime, keď sú ceny nižšie).

Ušetriť možno i na materiáli. Väčšina hotových projektov rieši voľbu materiálov všeobecne, obvykle odporučením. V snahe čo najviac ušetriť investor volí najlacnejšie dostupné stavebné materiály. Cena je však paradoxne len jedným z kritérií, pretože o výhodnosti alebo nevýhodnosti muriva z toho-ktorého materiálu rozhoduje množstvo aspektov. Každý materiál je špecifický a vyžaduje niečo iné. Už na začiatku treba napríklad vedieť, čím sa bude pokrývať strecha. Jeden materiál vyžaduje plné debnenie, iný určitý sklon strechy, či presný rozmer

Myslieť by ste mali aj na okná domu. Kvalitné plastové okná vyznačujúce sa vysokými izolačnými vlastnosťami zabránia úniku tepla z interiéru do exteriéru a prenikaniu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do interiéru domu. Konzervujú preto aj vlhkosť vznikajúcu v dôsledku vysychania muriva po dokončení stavebných procesov.

Je preto dôležité správne sa rozhodnúť, kde si môžete dovoliť investovať menej a kde sa zas vyplatí investovať o niečo viac, aby sa vám to v budúcnosti nevyplatilo.