Kamenné dlažby sú znovu v móde

Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú pri výbere materiálov skôr tie prírodné, potešíme vás. Svoje miesto si vďaka širokej ponuke nachádzajú čoraz častejšie v domácnostiach aj exteriéroch. Pokiaľ ide o dlažby z kameňa, používajú sa rôzne materiály: od andezitu, vápenca, pieskovca, travertínu až po žulovú dlažbu, voľba je len na vás. Najčastejšie sa používajú kamenné dlažby z overených materiálov, ktoré odolajú pôsobeniu času. Výhod uprednostnenia kamennej dlažby pred jej konkurentmi –betónom či keramickou dlažbou, je viacero. Mýty o zlom udržiavaní a staromódnom vzhľade hoďte za hlavu.

Kamenné dlažby patria k jedinečnému materiálu, ktorý sa na trhu vyskytuje už niekoľko tisíc rokov, no stále dokáže zaujať svojim zaujímavým sfarbením a štruktúrou. Takáto dlažba má dlhú životnosť, ľahko sa udržuje a správny výber kameňa zaručuje nenapodobiteľný vzhľad. Ďalším pozitívom je určite to, že máte možnosť sa rozhodnúť, ako bude nakoniec kamenná dlažba ako celok vyzerať. Môžete si vybrať spomedzi viacerých alternatív – či to bude dlažba zo štiepaného kameňa, rezané formáty, ktoré majú pravidelný tvar, lámaná dlažba alebo napríklad dlažobné kocky poukladané nepravidelne.

Pri výbere nezabudnite brať do úvahy aj prostredie, do ktorého dlažbu zasadzujete, nemali by sa spolu „biť“, ale mali by tvoriť harmonický celok. Pre interiér sú vhodné dlažby z prírodného kameňa – travertínu, ktorý sa vyznačuje krásnym sfarbením v smotanovej, zlato-žltej, červenej alebo hnedej. Ak túžite po klasickom výzore, určite siahnite po ňom.

Populárnym kameňom na vonkajšie použitie sú dlažby zo žuly kvôli veľkej odolnosti materiálu. Tieto dlažby sú charakteristické vysokou kvalitou a estetickou hodnotou. Dnes už máte na výber dlažobné kocky zo žuly vo viacerých prevedeniach – klasickej šedej, červenej alebo napríklad čiernej. Ak chcete vniesť do svojho interiéru alebo exteriéru kvalitu za dobrú cenu, ktorá nielen dobre vyzerá, ale aj slúži, kamenná dlažba je tá správna voľba pre vás.