Ak potrebujete dlhodobo ochrániť svoje dokumenty, tak najjednoduchším spôsobom je ich laminovanie. Na laminovanie sa využívajú laminovacie fólie, ktoré dokážu ochrániť papier pred znečistením, znehodnotením, alebo rôznymi vplyvmi prostredia. Poskytnú dostatočnú ochranu a vďaka tomu predĺžia životnosť samotných dokumentov.

Rôzne druhy laminovacích fólií.

Už sme spomenuli, že hlavnou úlohou laminovacích fólií je ochrániť papier pred znečistením a poškodením. Je potrebné však vybrať správny druh fólií, ktorý podčiarkne vzhľad každého dokumentu. Na laminovanie sa používajú rôzne fólie, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou (A4,A3), ale aj hrúbkou a svojim prevedením. Na výber máte z matných, alebo lesklých laminovacích fólií, či z fólií so zadnou lepivou stranou. Treba však rozlišovať fólie určené na laminovanie za tepla a za studena.

Laminovanie za tepla.

Laminovanie za tepla sa vykonáva na laminovacích prístrojoch, možno na ňu používať matné aj lesklé laminovacie papiere. Laminovanie prebieha pri teplote 100-120°C a dokument sa zataví do tenkej a priehľadnej laminovacej fólie. Laminovanie prebieha obojstranne. Nemusíte sa obávať, že vyššia teplota papier poškodí, zároveň sa však neodporúča týmto spôsobom laminovať fotografie.

Laminovanie za studena.

Laminovanie za studena je rovnako obľúbeným spôsobom laminovania. Tu sa používajú špeciálne laminovacie fólie, ktorých súčasťou je lepiaca zmes. Pri prechode laminovačkou sa nepriedušne zatavia. Tento spôsob laminovania možno označiť aj ako suchá laminácia za studena. Poznáme však aj mokrú lamináciu, pri ktorej sa na laminovaciu fóliu nanáša vrstva lepidla. Následne sa fólie spolu s papierom zlepia.